Для педагогів

Державне науково-виробниче підприємство «Картографія» запрошує шановних освітян до співпраці! Ми надамо Вам корисну інформацію про нові видання зі шкільного навчання, плани та розробки з курсів географії та історії. Ви отримуєте можливість стати співавторами у створенні навчально-методичної літератури. Ми пропонуємо придбати продукцію нашого видавництва зі знижками до 20% при заключенні договору

Детальніше
Лист Прем'єр-міністру України Азарову М. Я.

 

Вих. № 01/01
від 08.01.2013 р.
ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРУ УКРАЇНИ
АЗАРОВУ М. Я. 
Шановний Миколо Яновичу!
 
Звернутися до Вас нас змусили ті негативні процеси, що мають місце на книжковому ринку України і характеризуються втратою населенням держави читацької культури, зменшенням обсягів споживання ним вітчизняної книжкової продукції, а, відповідно, зниженням загальної культури українців, втратою раніше притаманного їм освітнього, наукового, інтелектуального потенціалу. 
За даними дослідження економічного стану видавництв, яке протягом останніх 4-х років проводить Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК), спостерігається системне падіння обсягів постачання видавництвами фізичної книги в існуючі підприємства книжкової торгівлі. Так у 2011 році 64,0 % із них зафіксували зменшення поставок у роздрібну торгівлю своєї друкованої продукції в середньому на 30,7 %, а у 2012-му вже 78,6 % видавництв і видавничих організацій повідомили про таке зменшення в середньому на 25,5 %. 
Причин цього негативного явища багато. Це і відсутність системної популяризації книги й читання в державі, недостатність фінансування бібліотек для поповнення їхніх фондів, низька купівельна спроможність населення та його соціальна апатія тощо. 
 
Однак однією з головних причин є неможливість донесення вітчизняної друкованої продукції до потенційних споживачів через нерозвиненість, неструктурованість книжкового ринку, відсутність національних мереж гуртової та роздрібної торгівлі. 
 
Йдеться саме про національні мережі, оскільки ті, що нині існують в Україні, зокрема «Логос-Транс», «Емпік», «Літера», належать потужним представникам видавничо-книготорговельного бізнесу з Росії та Польщі, і їхня мета, в першу чергу, - це реалізація імпортованої в Україну книги, і переважно російського виробництва. Згадані мережі працюють з продукцією українських видавництв неохоче, на умовах диктату, встановлюючи торговельну надбавку у розмірі 120-150 % до видавничої відпускної вартості й регулярно порушуючи всі договірні строки розрахунків за вже реалізовану книжкову продукцію. 
 
Нині ситуація з розрахунками ще більш загострилася у зв’язку з неплатоспроможністю книготорговельної мережі «ЕМПІК» (засновник польська фірма «ЕМПІК»), яка заборгувала українським видавцям дуже значні суми. 
 
У зв’язку з цим 11 найбільших українських видавництв підтримали ініціативу УАВК щодо створення громадської книготорговельної мережі видавців під назвою «Український Книжковий Альянс» (УКА), мета якої - створення умов для максимального поширення вітчизняної книговидавничої продукції та донесення її до якомога ширшого кола потенційних споживачів по всій території України. Учасники УКА виступатимуть під єдиним брендом, забезпечуючи стабільну асортиментну базу та єдину ціну на свою продукцію в усіх книгарнях, що входитимуть до складу Альянсу. (Проект Меморандуму про співпрацю додається.) 
 
Для створення дійсно ефективної національної книготорговельної мережі та забезпечення доступної для споживача ціни на всю книжкову продукцію, що виходить друком в Україні, потрібна допомога Уряду та обласних і районних державних адміністрацій. Ця допомога полягає у вишукуванні придатних для створення книгарень площ у будівлях, що знаходяться в державній чи комунальній власності, та надання їх в оренду на пільгових умовах видавництвам - учасникам Альянсу, які забезпечать їхнє облаштування власним коштом. Площі під книгарню мають бути не менше 50 м2, щоб була можливість представити асортимент хоча б у 5-7 тисяч найменувань книжок. 
 
За умови найму під книгарні площ у приватному секторі реалізувати проект (через високу вартість оренди) буде надзвичайно складно, як і вирішувати питання забезпечення доступної для споживача ціни на вітчизняну книжкову продукцію. 
 
Ми щиро сподіваємося, що Ви, шановний Миколо Яновичу, цілком свідомі того, яке значення має книга у розвитку людської особистості, а, відповідно, нації і держави та її економіки, і розраховуємо на позитивний відгук на наше звернення, а також конкретну, дієву підтримку в реалізації запропонованого проекту.
 
 З повагою  
 
президент
Української асоціації видавців 
та книгорозповсюджувачів                                                           О. Афонін